ביקור במבנה הסראייה ביפו - שתמיד סגור למבקרים

נפלאות בית המושל העותמאני שבצמוד לסראייה ביפו

בכיכר השעון ביפו בולטים שרידי בית הסראייה. אלו הם אותם עמודים בצד הדרום מזרחי. במבנה זה שכנו מוסדות השלטון הטורקי. בסמוך ובצמידות אליו נמצא בית המושל הטורקי. בימי המנדט הבריטי המקום המשיך לשמש משרדים שלטונים – עירוניים אך שימש גם כמפקדה לכוחות ערביים. לכן המקום פוצץ ע"י הלח"י ב 1948.

הבניין שופץ באופן חלקי – כיום ניתן לראות 4 עמודים מפוארים. מדלת העץ הגדולה קיימת  כניסה לגרם המדרגות ולבניין בית המושל ששוחזר במסגרת השיפוץ.
המבנה שייך כיום לשגרירות הטורקית ואמור לשמש כמרכז תרבות טורקית. בגלל מערכת היחסים הדיפלומטית בין ישראל לטורקיה המקום אינו פעיל ודלתותיו סגורות מאז השיפוץ.

בחודש מאי 2023 התקיים במקום סיור עם אדריכל השימור והשיפוץ אייל זיו – אני מביא כאן חלק מסיפוריו ותמונות מהמבנה שבדרך כלל סגור.

 

תצפית לעמודי הסראייה ולים מהמרפסת האחור
מראה עמודי הסראייה מהצד השני ותצפית לים

עבודת השיפוץ והשחזור בוצעו ע"י בנאים טורקיים, לאחר שלמדו את שיטות הבניה המקוריות. היה הכרח להשתמש בשיטות הבניה המסורתיות וחומרי בניה מסורתיים. אחרת החומרים החדשים לא מתחברים לישנים והשיפוץ לא ישרוד. לדוגמא: הטיח הורכב מחומרי מליטה שכוללים ערבוב של הסיד והחול עם מוץ, תבן, וקרעי כותנה. אחרת, הטיח החדש היה מתפורר, כי לא היה נדבק ומתחבר לטיח הישן.

טרקלין קבלת פנים
טרקלין קבלת הפנים

אייל זיו מספר שראה את הפועלים יושבים שפופים במשך שעות, גוזרים במספרים חבלים, כדי להוסיף את החוטים לטיח.

תצפית על המגדל והחומה
מגדל השעון -ניתן לראות שריד חומה. תצלום מהמרפסת בקומה השלישית

האדריכל אייל זיו מספר שאת המבנה תיכננו להשיק בטקס מפואר המשותף לטורקיה וישראל. נשיא ישראל שמעון פרס ביחד עם נשיא טורקיה רֵגֵ'פּ טָאִיפּ אֶרְדוֹאָן, היו צריכים להגיע בכרכרת סוסים בליווי  תהלוכה רגלית של  180 נגני תזמורת טורקים בלבוש עותומני מסורתי. בכיכר השעון עצמה תוכננה פנטזיה מזרחית צבעונית בסגנון ג'מע אל פנה שבמרקש (עם רקדנים, להטוטנים, נגנים, מאלפי נחשים וקופים וכמובן דוכני רוכלים.). מצער שבעקבות התקררות מערכת היחסים הדיפלומטית בין המדינות טקס חנוכת מהרכז לא יצא לפועל והמבנה נותר סגור בשממונו.

חדר המדרגות בכניסה למבנה
חדר המדרגות מהכניסה למבנה
תקרה מאויירת
שחזור ציורי התקרה
כניסה למנהרה סודית
מנהרה סודית שחיברה את בית המושל לקישלה (משטרה ובית סוהר)
פריט ריהוט מעץ
כוננית מעץ
פריט ריהוט עם גילופי עץ
גילוף עץ עם פרטים רבים
תנור חימום מעוצב
תנור חימום מעוצב
מתקן עישון מעוצב
מתקן חימום ועישון

2 תגובות

    1. האתר סגור כעת לציבור. וחבל. יתכן ובעתיד הקרוב עם התחממות היחסים הדיפלומטים עם טורקיה-
      האתר יפתח לפי התכנית המקורית כמרכז תרבות טורקי. (כיום יש במקום תיבות תצוגה מוזיאוניות ריקות.)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כלי נגישות